فعالیتهای روزانه

بیایید نگاهی به فعالیتهای روزمره در صبحگاه و شامگاه بندازیم تا با جملاتی مفید آشنا شویم Let’s have a look at useful sentences about morning and evening activities و همچنین توصیف کردن اینکه شما در اوقات فراقت خود چه میکنید Describe what you do in your free time و قسمت دیگر مقاله امروز ما به امور منزل اختصاص دارد Discussing household chores دو اصطلاح مهم در هنگام صبحگاه از خواب برخواستن و بلند شدن از رختخواب میباشد و مهم است که هرکدام از این عبارات را بطور صحیح و در جای خود استفاده کنیم Wake up and get up اولی یعنی شما بعد از چند ساعت خواب بیدار میشوید و دومی بدین معنی است که شما از رختخواب بلند میشوید و خیلی از دوستان در هنگام محاوره این دو عبارت را باهم اشتباه میگیرند.

حال میرسیم به قسمت لباس پوشیدن و لباس از تن درآوردن Get dressed and get undressed بهتر است چنین مفاهیم و اصطلاحات متضاد را با هم و در کنار هم یادبگیریم و به خاطر بسپاریم تا فراموشمان نشوند Brush my teeth یعنی مسواک میزنم. نکته مهمی که در مورد مسواک زدن و جود دارد این است که بهتر است از صفات ملکی در هنگام جمله سازی استفاده کنیم تا فاعل و انجام دهنده کار مشخص شود. به عبارت دیگر اگر شما مشغول مسواک زدن میباشید من میگویم You are brushing your teeth و اگر فرد ثالثی درحال مسواک کردن دندانهایش میباشد میگوییم He/She is brushing his/her teeth توجه به چنین نکات ظریفی به شما کمک میکند تا بهتر صحبت کنید و آمار اشتباهاتتان را به حداقل برسانید.

نکته دقیقا مشابهی هم راجع به شانه زدن و برس زدن موها صدق میکند Comb/Brush my hair به این دو جمله دقت کنید They are brushing their hair – They are combing their hair آنها دارند موهایشان را شانه و یا برس میزنند. لطفا دقت کنید که همواره موی سر hair بصورت مفرد استفاده میشود پس آن را با استفاده از s در آخر کلمه جمع نبندید. اصلاح کردن صورت Shave میباشد و صبحانه میل کردن Eat breakfast از سر کار به منزل مراجعت کردن Come home و مساله دیگر درمورد آشپزی کردن است چون معمولا از Make استفاده میشود. I am making dinner من مشغول درست کردن شام هستم. دوش گرفتن و حمام کردن دو اصطلاح مفید در صحبتهای روزانه هستند که به این عبارات به آنها اشاره میشود Take a bath and Take a shower

پس اگر فردی در منزل از شما پرسید که مشغول انجام چه کاری میباشید و شما در حمام بودید: What are you doing? I am taking a bath or I am taking a shower به رختخواب رفتن هم Go to bed میباشد. Where are you going? I’m going to bed کجا داری میری؟ دارم میرم بخوابم. در هنگام صحبت راجع به امور روزانه و برای سوال پرسیدن میتوانیم از When و What time استفاده کنیم. When do you go to work کی به سر کار میروی؟ What time does he get up او چه وقت از خواب برمیخیزد؟ یک جمله بسیار کاربردی برای شروع مکالمات Are you a morning person or an evening person یعنی آیا شما فرد سحر خیزی هستید که برای انجام کارها صبح از خواب بلند میشوید یا اینکه ظهر از خواب برمیخیزید؟

حالا میخواهیم به فعالیتهای اوقات فراقت بپردازیم You are going to describe what you do in your free time به کارهایی که به منظور استراحت کردن و لذت بردن از اوقات فراقت و بیکاری انجام میشود میگویند Leisure activities و از عبارات و اصطلاحات زیر در چنین مواردی استفاده میشود Exercise که به معنی ورزش کردن است Take a nap که در بعد از ظهر ها خیلی میچسبه یعنی چرت زدن و استراحت کوتاهی داشتن Listen to music گوش دادن به موسیقی Read یا Study که هردو برای مطالعه کردن کاربرد دارند. Play soccer/football هرکدام را که خواستید برای متنها و سخنان درباره فوتبال بازی کردن استفاده کنید. Check e-mail or email برای چک و کنترل کردن پست الکترونیکی میتوانید از email یا e-mail استفاده کنید.

Go out for dinner شام بیرون رفتن. لظفا توجه کنید که در مواقع غذاخوردن در رستوران چه صبحانه چه ناهار و چه شام از out حتما استفاده کنید که مشخص شود غذاخوردن در رستوران و نه در خانه صرف شده است. Last night we went out for dinner دیشب ما شام رفتیم بیرون Go to the movies جمله جالبی است که برای سینما رفتن استفاده میشود. Go shopping خرید رفتن. به ing دقت کنید. we went shopping two days ago ما پریروز برای خرید رفتیم بیرون. Visit friends به دوستان سر زدن. از قیدهای تناوبی Frequency adverbs در صحبتهای روزانه زیاد استفاده میشود I always eat pizza on Fridays من همیشه جمعه ها پیتزا میخورم I usually listen to music in the evening من معمولا شب ها به موسیقی گوش میدهم.