پرداخت صورتحساب غذا

در رستورانها همواره قسمتی از صحبتها به کیفیت و نوع غذاهای سفارش داده شده اختصاص می یابد ولی در عین حال میتوان در مورد صورتحساب نیز صحبت کرد, اینکه به روش نقدی و از طریق پرداخت وجه نقد و یا با استفاده از کارتهای اعتباری و بانکی به این کار مبادرت نمود. همچنین پرداخت حق سرویس و انعام پرسنل رستورانها و غذاخوریها هم مهم است چون خواه نا خواه مطرح میشود. صحبت با کارکنان رستورانها در بسیاری از موارد به تنها چند جمله اکتفا میشود ولی در بعضی دیگر از مواقع ممکن است با آنها درمورد سفارش غذا مشورت نمود و نظرشان را راجع به غذای جدیدی که میل به سفارش آن را دارید جویا شد. راستی آیا شما با چنین جملاتی آشنا هستید و میتوانید آنها را در زبان مواقع لزوم بیان کنید؟

صحبت با یکی از کارکنان رستوران و پرداخت مبلغ غذا Speak to a server and pay for a meal مکالمه با آنها Communicating with a waiter or waitress چنانچه در غذاخوری هستید و مایل به صحبت با کارکنان آنها در باره سفارش غذا و یا پرداخت مبلغ غذا میباشید میتوانید به سادگی بگوئید Excuse me و اگر بعد از مطالعه منوی غذا مایل به سفارش دادن میباشید We’re ready to order شاید برای شما هم پیش آمده باشد که غذای اشتباهی و آنچه را که شما سفارش نداده اید به سر میز شما بیاورند, در این مواقع بگوئید I’m sorry. This isn’t what I ordered پس از صرف غذا و هنگامیکه قصد خروج از رستوران را دارید بگوئید We’ll take the check, please یعنی غذایتان را میل نموده اید و درخواست صورتحساب را مینمائید.

به بحث انعام و حق سرویس میرسیم Is the tip included این یعنی به این معنی که آیا انعام کارکنان رستوران در صورتحساب محاسبه شده است و یا اینکه باید پرداختی جداگانه صورت بپذیرد. Do you accept credit card آیا شما کارتهای بانکی را هم قبول میکنید؟ درواقع بعضی از رستورانها که هنوز کارتخوان ندارند در این مواقع پاسخ میدهند Sorry, we don’t. You need to pay in cash یعنی ببخشید ما کارتخوان نداریم و شما بایستی که نقدا پرداخت نمائید. در خیلی از رستورانهای بزرگ امروزه در کنار غذاهای اصلی پیش غذا هم سرو میشود و میتوان آنها را صرف نمود Appetizers همان پیش غذاها هستند و شما نیز با آنها آشنا میباشید از قبیل Mini cheese pies – Mixed grilled vegetables – Fruit yogurt

کلوچه های کوچک پنیری – سبزیجات متنوع که بر روی ذغال و منقل تهیه شده اند – ماست میوه ای Spicy shrimp soup سوپ تند میگو Chicken and rice soup سوپ مرغ و برنج French onion soup سوپ پیاز فرانسوی در بخش سالادها هم میتوان به موارد ذیل اشاره نمود Tomato pepper salad سالاد گوجه فرنگی تند Green bean salad سالاد نخود فرنگی Carrot salad سالاد هویج Entrees غذاهای اصلی که با Main courses نیز شناخته میشوند Roast beef یعنی بهترین گوشت گاو سرخ شده Fried fish ماهی سرخ شده یا کبابی Pasta with ketchup sauce پاستا یا ماکارونی با سس گوجه فرنگی Grilled chicken with the choice of vegetables یعنی مرغ سوخاری یا منقلی که با چند نوع سبزی عرضه میشود.

پس از صرف غذا معمولا دسر سفارش داده میشود Desserts که شامل مواد بسیار زیادی میباشند از قبیل Ice cream sandwiches ساندویچ بستنی Banana and chocolate cake کیک موز شکلاتی coffee pie کلوچه با طعم قهوه Mixed fruit and cream salad سالاد مخلوط خامه و میوه جات Fruit and cheese plate بشقاب میوه و پنیر All entrees include bread, soup or salad, vegetable, coffee or tea این جمله معمولا در پایان منوها یافت میشود به این مضمون: تمام غذاها شامل نان, سوپ یا سالاد, سبزیجات, قهوه و چای میباشند. حالا به مرور چند جمله مفید میپردازیم I’m in the mood for یعنی فلان غذای خاص را میل دارم Do you need more time آیا به زمان بیشتری برای مطالعه منوی غذا و سفارش نیاز دارید؟